23. října 2018
Partneři:
- Firma Hertin
V listopadu 2018 se ZŠ Gen. Píky zapojila do dvouletého výzkumného programu Erasmus+ projektem PATH (Prevention of Addictions through Emotional Education) – “Prevence závislého chování skrze emoční výchovu”. Cílem tohoto jedinečného projektu, na kterém se vedle pedagogů podílejí psychologové, neurovědci a další odborníci na vzdělávání dospělých ze tří evropských zemí - ČR, Španělska a Itálie, je vytvořit vzdělávací model pro emoční výchovu dětí v MŠ a na 1. stupni ZŠ, a následně tento model otestovat v praxi a vyhodnotit. Emoční výchova a rozvoj emoční inteligence hrají velice důležitou roli při předcházení vzniku různých druhů závislostí u školní mládeže dle nejnovějších výzkumů.
Díky tomuto projektu mají učitelé naší školy možnost přispět k výzkumu mezinárodního rozměru, získat nové zkušenosti a teoretické poznatky opírající se o nejnovější neurovědné bádání, následně je implementovat ve své praxi a systematicky si ověřit jejich přinos. Inspiraci také mohou čerpat z návštěv škol partnerských zemí.
V současné chvíli se věnujeme ověřování tohoto projektu ve spolupráci s MŠ Varenská a Lechowiczova a ZŠ Gajdošova a Zelená. Do výuky žáků budou zahrnuty vybrané metody, jejichž cílem bude zvýšení sebekontroly a sebeuvědomění, identifikace a práce s různými emocemi a rozvoj prosociálního chování. Cílem projektu je vytvořit funkční manuál, jehož aktivity se stanou součástí běžného vzdělávání.
Projekt Erasmus+ probíhal na naší škole od září 2015 do srpna 2018. V této době škola uskutečnila mnoho aktivit, jejichž cílem bylo zvýšit efektivitu komunikace nejen mezi žáky, ale také mezi žáky a rodiči, učiteli, rodiči a žáky. Díky tomu došlo k navázání lepšího vztahu ke škole jako instituci obecně. Žáci se v průběhu tohoto období učili, jak vytvářet prezentace a své výtvory prezentovat na veřejnosti, učili se spolupracovat na tvorbě jednotlivých zásadních intelektuálních výstupů, při kterých natáčeli tematická videa se zaměřením na neverbální komunikaci, chování k lidem, kteří jsou jakkoliv odlišní, slušné chování, moudrost pocházející z pohádek apod. Přispěli také k tvorbě různých brožur a návodů, např. jak se chovat na veřejných místech, jak se chovat při komunikaci v běžném životě i v kyberprostoru, jaké jsou vlastnosti dobrého přítele. Společně s rodiči si vytvořili i charakteristiku dobrého rodiče. Společně s učiteli se zúčastnili žáci i rodiče několika workshopů s paní psycholožkou, kde nejen besedovali o zásadách dobré komunikace, ale také si vyzkoušeli nácvik chování v různých situacích, došlo i na výměnu rolí zúčastněných.
Vyvrcholením tříleté práce byla potom závěrečná konference, která proběhla odpoledne 6. 6. 2018 v konferenční místnosti multifunkční haly GONG. Pod záštitou ZŠ Gen. Píky konferenci připravila a moderovala garantka programu Mgr. Zuzana Kolářová. Během své prezentace krátce seznámila přítomné pedagogy jak z naší, tak i dalších základních a středních škol a zástupce města s náplní programu Erasmus za uplynulé období. Zajímavá prezentace přiblížila nejen výjezdy učitelů do celkem 6 zemí účastnících se tohoto programu (Slovensko, Slovinsko, Bulharsko, Portugalsko, Polsko, Lotyšsko a ČR), ale především informovala o jednotlivých výstupech jejich práce. Ty byly velice rozmanité. Šlo např. o brožuru Pokladnice moudrosti – soubor přísloví jednotlivých zemí na téma přátelství a film s pohádkami a legendami partnerských zemí, zajímavé zpracování témat o komunikaci mezi dětmi či mezi školou a rodiči, dále příklady využití matematiky v praktickém životě, brožury Jak být dobrým rodičem a přítelem, příručku Proti šikaně apod. Velkým přínosem celého projektu byla i možnost účastnit se náslechových hodin v místních školách, z čehož mohli učitelé načerpat inspiraci do vlastní práce. Součástí konference bylo i strhující hudební vystoupení pěveckého sboru Hladnov Rock Choir a vystoupení žáků 9. tříd, kteří své učitele potěšili folklórními tanci nacvičenými pod vedením Mgr. Lapčíka a Mgr. Hlaváče.
Závěrečná konference Erasmu+ poskytla jak příležitost uceleně shrnout a vyhodnotit práci všech účastníků projektu a zejména představit zásadní výstupy jednotlivých partnerských zemí, tak možnost k neformálním diskuzím o smyslu podobných projektů v budoucnosti.
Tento projekt byl realizován za finanční podpory programu Erasmus+ Evropské unie.
Erasmus +
Erasmus + aktivity
Erasmus + partnerské schůzky
Erasmus + zásadní výstupy
Španělsko
Bulharsko
Turecko
Polsko
Den RODIN 2016
Pozvánka na výstavy
Pro účastníky projektu Erasmus+ z řad žáků a rodičů
8. ročník soutěže Řemeslo má zlaté dno
V polovině roku 2012 se základní škola dověděla skvělou zprávu v podobě schválení projektu s názvem „ GAMES – FUN, KNOWLEDGE AND FRIENDSHIP“ v rámci projektu Comenius, který je zaměřen na školní vzdělávání. Cílem programu Comenius je rozvíjet porozumění mezi mladými lidmi z různých evropských zemí, pomáhat jim osvojit si základní životní dovednosti nezbytné pro jejich osobní rozvoj, pro jejich budoucí zaměstnání a pro aktivní účast v evropských záležitostech.
Základní škole se podařilo získat částku 20.000 Eur. Cílem projektu je spolupráce se zahraničními školami na tématech: hry, hraní, hračky, jak si hráli naši rodiče a prarodiče, jak si hrají děti dnes atd. Žáci si kromě těchto témat zdokonalí své vědomosti a dovednosti v anglickém jazyce, protože samotná komunikace bude probíhat jen v angličtině. Součástí projektu je také pracovní pobyt v zahraničí. Našimi partnery jsou školy z Polska, Bulharska, Turecka a Španělska. Na první takovou zahraniční cestu odlétají žáci školy se svými pedagogy již na přelomu října a listopadu. V tomto termínu se uskuteční první pracovní schůzka v bulharské Varně. Žáci povezou nejen dárky svým zahraničním spolužákům, ale také několik prezentací o škole, městě a regionu, ale také krátký film o škole, který byl natočen u příležitosti 30. výročí naší školy.
Další výjezdy do zahraničí jsou na programu v roce 2013. V dubnu nás čeká cesta do tureckého Mersinu a na podzim do polské Pszczyny. V roce 2014 navštíví žáci španělský Madrid a na závěr projektu v květnu 2014 budeme hostit zahraniční návštěvníky u nás v Ostravě. Už se těšíme, kolik jim ukážeme zajímavých her a soutěží, typických pro Českou republiku.
Před nedávnem jsme vyhlašovali soutěž o logo k projektu Comenius. Všechny práce se nám moc líbily.
S výtvory našich žáků pak odcestovaly paní učitelky Znojilová a Kolářová a vybraní žáci do bulharské Varny. Zde se rozhodovalo o tom nejlepším ze všech mezi pracemi dalších dětí z Bulharska, Polska, Španělska a Turecka. Konkurence byla veliká, ale s radostí vám oznamujeme, že nakonec zvítězilo logo z naší školy, které bude používáno po celou dobu dvouletého projektu. Vítězem mezinárodní soutěže se stává Poštúlková Nikol ze 7. B.
Gratulujeme!!!!
Půlrok uběhl jako voda a my začínáme pracovat na nových úkolech našeho projektu. V současné době se zaměřujeme na poutavé hry, které se hrají uvnitř s cílem udělat z nich zajímavý kalendář.
Dalším úkolem je představit národní tanec, v našem případě to bude polka. Abychom se dostali do té správné nálady a rytmu, zatancovali jsem si na taneční podložce a brzy nás čeká soutěž o nejlepšího tanečníka.
Nesmíme opomenout ani výrobu hraček z recyklovatelných materiálů. Všechny výsledky a výstupy naší práce budeme prezentovat na další zahraniční partnerské schůzce na konci dubna. Tentokrát se chystáme do Turecka. Zde nás přivítá náš partner ve městě Merlin. Doufáme, že v této době už nám bude přát počasí a u Středozemního moře se po dlouhé zimě pořádně vyhřejeme.
To je ale ještě daleko, teď hurá do práce!!!
Na průběh celého projektu a některé zajímavé výstupy se můžete podívat na www.comeniuszsgepiky.webnode.cz