Voda a Ostrava

1. listopadu 2012

Tuto exkurzi za historií vody a jejímu významu v Ostravě jsme podnikli poprvé v rámci hodin Ekologického praktika.

Žáci se dověděli, že Ostrava byla původně v době počátku 13. stol. až do 19. stol. zemědělským městem, kterým procházela důležitá obchodní stezka a Ostravice byla hranicí mezi Polskem a Českými zeměmi. Ostrava byla od r.1267 majetkem olomouckého biskupství. Ostrava také měla mnoho rybníků, které byly také pro obyvatelstvo zdrojem obživy i výdělku Počátkem 18. stol., kdy bylo objeveno uhlí, se Ostrava stala mezníkem v budoucím vývoji. Průmyslový rozvoj Ostravy potřeboval také vodu ke své činnosti a ne málo.

Ostrava se změnila za několik století k nepoznání.

V Moravské Ostravě ještě ve 20. stol. existovalo osm mlýnů. Podle dochovaných historických pramenů jsme se dověděli, že vodní mlýny vznikaly v Moravské Ostravě současně se založením města ve 13. století. Zpočátku se jednalo o vodní mlýny, později v pol. 17. stol. mlýny parní. Všechny další informace si žáci zapisovali a kdo bude mít snahu se dovědět více je dobré toto muzeum navštívit nebo se kouknout na www.enviweb.cz.

Exkurze se žákům velmi líbila, dokonce si sami namleli mouku a někteří si ji také vzali domů na ukázku výsledků své práce. Vyzkoušeli si jak velikou sílu musejí vyvinout, aby si alespoň na malém mlýnu namleli mezi dvěma mlýnskými koly trochu mouky. Jak se všem exkurze líbila i přes chladné počasí je vidět na přiložených fotografiích.

Přehled starších článků | Autor: Ing. Glozneková Eva | Počet přečtení: 1213x