VÍTÁNÍ JARA VE MLÝNĚ

1. dubna 2014

Jelikož mottem letošního Světového dne vody byla:„Voda a energie“, uzavřeli jsme toto téma (po prohlídce úpravny vod a hydrometeorologického ústavu ) s žáky naší školy třetí a poslední výpravou - tentokráte do Mlýna U vodníka Slámy ve Lhotě u Opavy dne 29.března. Před prohlídkou samotné expozice seznamující s historií a činností cechu mlynářského nás zaujalo rozlehlé okolí muzea. Sobotní ráno bylo sice podmračené, ale na zamlžených pastvinách v meandrech řeky Opavy se pásli první koně a přes pletivo ohrad zvědavě vystrkovala hlavu hospodářská zvířata. Informační tabule seznamující s mlynářstvím v dané lokalitě nás zavedly až k bylinkové zahradě a ovocnému sadu, kde jsme si díky přehlednému popisu každé rostliny mohli ověřit, zdali jsou naše poznávací schopnosti a vědomosti správné. Vítání jara pořádané pro veřejnost v areálu bylo obohaceno o velikonoční jarmark. Ukázky lidových řemesel a rukodělné dílničky přilákaly spoustu z nás. Všichni návštěvníci si při poslechu cimbálové hudby mohli také prohlédnout mláďata narozená v tomto ročním období. Největší úspěch sklidila kuřátka, která nikdo neopomenul vzít do dlaní. A co jsme zjistili v samotném mlýně? K drcení obilí se zde místo mlecích kamenů používaly moderní válcové stolice, obilí bylo do vrchních pater dopravováno korečkovými elevátory a pohon strojů byl zajištěn od hlavní hřídele pomocí transmisí, řemenic a plochých řemenů. Na rozdíl od starších vodních kol byl pohon v moderní budově zajištěn výkonnější a spolehlivější vodní turbínou. V závěru našeho výletu vykouklo i tolik očekávané sluníčko, takže domů jsme odjížděli dokonale jarně naladěni.

Fotky zde.

Přehled starších článků | Autor: Mgr.Iveta Novotná | Počet přečtení: 1019x