Vánoční tradice na Valašsku

11. prosince 2009

Dne 7.12.2009 byli žáci 1. a 2. ročníků na exkurzi ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, kde měli možnost se seznámit s valašskými vánočními tradicemi. Procházeli chalupami valašské dědiny,kde viděli, jak se vyráběly vánoční ozdoby, pekly perníčky, ochutnali vánočku, oplatky, chléb s medem,ale taky čaj z devíti bylinek a perník. Viděli kolovrátek a pletení palcových rukavic, odlévání žhavého olova, v kovárně pozorovali kováře,jak zhotovuje podkovy a ty si pak jako suvenýry mohli zakoupit. Ve staré škole z roku 1889 si zasedli do lavic a společně s panem učitelem si také zazpívali koledy za doprovodu varhan.Vánoční atmosféru v chalupách připomínaly též nazdobené vánoční stromky, které byly zavěšené u stropu a cestou po hliněných chodnících potkali Mikuláše s čerty a Lucii s husím brkem. Ta vymetala ze světnic všechno zlé a špatné. Děvčata i kluci pak za hezky zazpívanou koledu dostali od Mikuláše sušené křížaly. Aby taky něco dovezli domů, tak si na závěr nakoupili vánoční přáníčka, ozdoby a jiné suvenýry . Doma pak rodičům měli o čem vyprávět. Že se akce líbila můžete vidět ve fotogalerii.

Přehled starších článků | Autor: ZŠ GEpiky | Počet přečtení: 1490x