Vánoční Krakov

7. prosince 2015

Ve čtvrtek 3. 12. 2015 jsme se vydali s žáky 2. stupně na již tradiční zájezd na vánoční trhy, tento rok jsme ale vyměnili Vídeň za polský Krakov.
V první části našeho výletu jsme se nechali provést starým městem s množstvím historických památek a parků. Nejprve naše kroky směřovaly do jedné ze čtvrtí Krakova, která se nazývá Kazimierz. Pro tuto část města je typická židovská kultura, na ulici Szeroka se nachází pět synagog a také jeden z nejstarších evropských židovských hřbitovů.
Nesměla chybět ani prohlídka historické rezidence polských králů s hradem Wawel a katedrálou. Díky naší průvodkyni jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o historii města. Wawel je spolu s centrem města Krakova zanesen na Seznamu světového dědictví UNESCO. Ve vrchu z jurského vápence se směrem k Visle nachází Smocza Jama (Dračí sluj). Podle legendy zdejšího nebezpečného draka lstí přemohl rytíř Krak, jehož jméno město nese dodnes.
Poté jsme se vydali na vánoční trh, který se nachází na Starém rynku, pod známou budovou Sukiennice, kde se ve středověku prodávalo plátno. Na vánočním trhu v Krakově jsme viděli řadu vánočních dekoračních předmětů z těch nejrůznějších materiálů, svícny, věnce, dřevěné a tradiční hračky i jiné ručně vyráběné předměty. Kromě dárkových předmětů na nás ze všech stran vykukovaly také různé pochoutky, které byly lákadlem nejen pro oči, ale také pro náš mlsný jazýček.
Vánoční atmosféra na nás dýchala ze všech stran. Jen těžko se nám nastupovalo k podvečeru do autobusu a odjíždělo z tak krásně osvíceného Krakova. Tak uvidíme, kam se vydáme zase za rok nasát vánoční atmosféru…

Fotky zde:
Přehled starších článků | Autor: Mgr.Dostalova Martina | Počet přečtení: 2112x