Projekt Popularizace .....je v polovině

10. října 2013

V červnu 2013 jsme ukončili práce na tématu Moje město Ostrava 2012. Výsledkem celoroční práce žáků byl model ostravské radnice. Na tomto tématu pracovali žáci 6. – 9. ročníku v hodinách pracovních činností a pracovně – výtvarných činností. Konstrukce radnice je dřevěná, na ní byly instalovány kovové a plastové doplňky, včetně měděné střechy. Před téměř dvoumetrovým modelem radnice jsou umístěny vyřezávané erby vybraných městských částí Statutárního města Ostrava.
Práce na projektu Moje město Ostrava 2012 byly zahájeny v září 2012, kdy byli žáci seznámeni s tématem projektu, jeho cíli a harmonogramem aktivit. Už od října pilně pracovali na jednotlivých částech modelu. Je třeba říci, že práce na ostravské radnici žáky velice bavila. Mnozí sice drželi poprvé v životě dláto či pilku, ale postupem času na nich byly vidět velké pokroky.
Nejen manuální práce žáků byla obsahem našeho projektu. Žáci, kteří aktivně pracovali na projektu, absolvovali v průběhu školního roku několik exkurzí v rámci celé České republiky. První z nich byla exkurze do nošovické Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. Následovala návštěva Škody Auto Mladá Boleslav a firmy Detoa Albrechtice v Jizerských horách, vyrábějící dřevěné hračky. Při další exkurzi se žáci a jejich pedagogové seznámili s výrobou autobusů ve Vysokém Mýtě a s výrobou klavíru ve světoznámé firmě Petrof. Aby byly exkurze opravdu pestré, závěr školního roku patřil exkurzím v kopřivnické Tatře a pile na Ostravici. Žáci měli možnost na exkurzích vidět moderní automatizované provozy, ale i provozy s ruční výrobou.
Třetím pilířem projektu byly projektové dny s názvem DNY S…….. Jednalo o tematické dny, zaměřené na daný průmyslový podnik. V říjnu 2012 to byl Den s Vítkovicemi, v březnu 2013 Den se Škodou Auto. Žáci pracovali v tento den ve skupinkách nad daným tématem. Tvořili prezentace, výtvarné koláže, zpracovávali fotky a mezitím diskutovali i s vyučujícími o jednotlivých firmách a jejich významu pro naše hospodářství.
První rok projektu hodnotíme velice pozitivně. Žáci zvládli vytvořit model radnice zkombinovaný z různých materiálů a co je hlavní, začali se více zajímat o práci jako takovou. Začalo je to prostě bavit. Všichni určitě neskončí na technických školách, ale až se jednou budou rozhodovat o své budoucí profesi, třeba jim v rozhodování pomůže to, že kdysi na základní škole Gen. Píky 13A měli v roce pilu, kladívko, dláto či se podívali do automobilky Škoda Auto Mladá Boleslav.
Model radnice je vystaven ve vestibulu školy. Fotky najdete na stránkách školy (www.zsgepiky.cz) a na facebookovém profilu školy.
Projekt s názvem Popularizace technických oborů a řemesel prostřednictvím interaktivní výuky žáků je projektem dvouletým, který vrcholí v červnu roku 2014. Pro tento školní rok máme futuristické téma, kterým je MOJE MĚSTO OSTRAVA 3012. Jedná se o dalekou budoucnost, takže uvidíme, jak si s tím naši pedagogové a žáci poradí.

Mgr. Jan Veselý, ředitel školy
hlavní manažer projektu

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.1.24/01.0101

Termín zahájení realizace: 1.7.2012