Práce jsou u konce, Malé školní arboretum slouží žákům

22. května 2014

V polovině loňského roku jsme zahájili úpravy na školním pozemku, který jsme začali přetvářet na malé školní arboretum. Na řadu přišly sekery, krompáče a lopaty. Některé původní keře, které se za ty roky rozrostly, bylo nutné vykopat či alespoň sestříhnout. Po těchto terénních úpravách následovala příprava jednotlivých částí arboreta na vysazování. Terén se musel pořád zrýt, všechny drny musely také pryč. Pak přišlo na řadu vysazování. Díky dotaci z revolvingové fondu ministerstva životního prostředí jsme pořídili dřeviny, rostliny, zahradnický substrát a rašelinu a práce mohly začít. Práce to nebyla jednoduchá. Všichni, kdo v arboretu pracovali, se těšili na jaro 2014. Pak se mělo arboretum ukázat v celé své kráse.
Díky teplé zimě mohly jarní práce pokračovat velice brzy. Co se nestihlo dosadit, se zasadilo. Potřeba bylo také záhonky pořádně vyplet. V arboretu jsme vyčlenili prostor, který jsme osadili kamennou dlažbou, která tvoří podklad pro stoly a lavičky. Ty slouží žákům školy, kteří navštíví arboretum. A co v malém školním arboretu uvidíte? Například stínomilné rostliny, dětský záhon se zeleninou, léčivé byliny, babiččiny rostlinky, ptačí budky, vřesoviště či broukoviště.
Nemalé prostředky do arboreta vložila sama škola. Například formou dlažby pod lavice, či mulčovací kůrou apod.
Arboretum bude sloužit k výuce či odpoledním odpočinku žáků navštěvujících školní družinu. V průběhu roku tak mohou všichni sledovat jak jednotlivé rostliny a byliny vypadají, jak probíhá jejich roční cyklus, k čemu slouží.

Realizace projektu: 1.4.2013 – 31.3.2014
Poskytovatel dotace: revolvingový fond MŽP

„Tento dokument byl vytvořen za finanční pomoci Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí. Za obsah tohoto dokumentu je výhradně odpovědný <ZŠ Ostrava, Gen. Píky 13A, přísp. org. > a nelze jej v žádném případě považovat za názor Ministerstva životního prostředí.“

Přehled starších článků | Autor: Mgr.Jan Veselý, ředitel školy | Počet přečtení: 1043x