Návštěva Muzea Mlejn v Ostravě dne 27.4.2015

30. dubna 2015

Dne 27.4.2015 prožily děti ze třídy 5.A zajímavou akci nazvanou Cesta chleba. V nenápadném dvoře na Nádražní ulici se skrývá nečekané bohatství v podobě muzea mlýnů a mlýnků – Muzeum Mlejn. Děti byly vskutku u vytržení ze stovek mlýnků na kávu, strouhanku, maso, ovoce či koření. Od průvodce se dozvěděly i názvy některých výrobců – například: věděli jste, že před automobily vyráběla firma Peugeot mlýnky? Dalšími exponáty jsou ruční mlýnky na obilí nebo na šrotování, kde se mlelo pomocí
kamenných desek. Na těchto strojcích, tak jako na šrotovnících, se nemlelo pouze zrní a kukuřice, ale mimo jiná semena, koření a káva. Některé zdroje rovněž udávají mletí drobných kostí a kořenů jako příměsí do krmiv pro drůbež a dobytek. Součástí výstavy je ukázka dávné kuchyně, kde se svítilo petrolejkami. Tady děti obdivovaly zmrzlinový ruční stroj. Účelem výstavy spojené s besedou o výrobě chleba bylo seznámit děti se všemi kroky: od orby, setí, přes sklizeň a oddělení zrnek obilí, až k semletí mouky a přípravě těsta do ošatek ke konečnému pečení. Pomocí obrázků sestavily děti pořadí činností dříve i v dnešní době za pomoci techniky. Vyzkoušely si také předvádění mlácení cepy podle rytmu říkanky tak, jak to kdysi naši předkové dělávali. Je dobré vědět, že opravdová doba výroby chleba od orby po upečení trvá zhruba rok a je tedy třeba si dobrého pečiva vážit a neplýtvat potravinami.

Fotky zde:
Přehled starších článků | Autor: PaedDr.Bittnerová Daniela | Počet přečtení: 1848x