Můj otec generál

29. ledna 2010

Ve čtvrtek 28. ledna se v Obecním domě v Opavě uskutečnila předpremiéra televizního dokumentu Můj otec generál. Jednalo se o dokument připomínající život a tragickou smrt generála Heliodora Píky. Dokumentaristé začali na tomto dokumentu pracovat začátkem června 2009. Spolupracovali s historiky, pamětníky a rodinnými příslušníky. Ke slovu se dostaly životopisné údaje, historické prameny, vzpomínky příbuzných a přátel i fakta, která by měla zaplnit bílá místa na mapě novodobých dějin. Výsledkem je velice zajímavý a emotivní film, jehož průvodcem je syn generála Heliodora Píky Milan, který zasvětil celý svůj život očistění jména generála Heliodora Píky. Ve svém vyprávění zavedl diváky na místa, která měla klíčový význam pro příběh Heliodora Píky. Osou dokumentu je Milanova cesta po místech, která se vztahují k osobní historii otce i jeho samotného. Ocitneme se na Opavsku, padají slova o vlastenectví a vztahu k rodnému Slezsku, ozvou se vzpomínky na přirozenou autoritu, kterou Heliodor Píka vzbuzoval, i šok, jaký mezi rodáky zanechala zpráva o jeho popravě. Nejsilnější dojem zanechávají záběry z plzeňské věznice na Borech, kde byl Píka internován a také následně popraven.
V dokumentu jsou také použity záběry z besedy Milana Píky s žáky naší školy, která se uskutečnila na podzim roku 2009 v Minikinokavárně v Ostravě. Premiéra televizního dokumentu se uskuteční v úterý 4. února ve 20 hodin na programu ČT2. Udělejte si čas a nenechte si ujít tento televizní dokument o člověku, po kterém se jmenuje naše škola.
Nakoukněte také na fotografie.

Přehled starších článků | Autor: Mgr. Jan Veselý, ředitel školy | Počet přečtení: 1489x