Kdo nezná svoji minulost, je odsouzen ji opakovat

10. června 2012

Je velkou snahou naší školy, poskytnout žákům co nejširší základní vzdělání ve všech oblastech. 7 a 8. června 2012 jsme chtěli pojmout výuku historie našeho národa zcela netradičně. Nechtěli jsme děti zahrnovat jen strohými fakty, ale byli jsme si jisti, že daleko více je bude historie zajímat, když jim ukážeme místa, která jsou s  historií našeho národa přímo spojena. Vydali jsme se spolu s 37 mladými historiky z 7.- 9. ročníku, přes 400 kilometrů daleko, do Terezína. Cestovali jsme s nimi přímo do  prostředí, které je spojeno s utrpením našich předků a zcela jistě jsme jim připravili zážitek možná i na celý život.  

Vydali jsme se tedy do míst, kde každá budova a každá místnost je spojena s osudy 27 000 mužů a 5000 žen, které předaly služebny gestapa do terezínské věznice. Terezín je malé pevnostní město nacházející se v okresu Litoměřice, ležící při řece Ohři nedaleko jejího soutoku s Labem. Město leží na obou stranách řeky, které je rozděluje na Malou a Velkou pevnost Terezín. 

Pevnost byla založena roku 1780 Josefem II. Roku 1782 byla prohlášena svobodným královským městem. Jméno městu císař udělil na počest své matky císařovny Marie Terezie. Během druhé světové války Hlavní pevnost na levém břehu řeky sloužila nacistickému Německu jako židovské ghetto. Malá pevnost na pravém břehu Ohře, umístěná při silnici do Prahy, pak smutně proslula coby věznice pražského gestapa. V době 2. světové války pak nacisté přímo z ulic města odváželi zvláštními transporními vlaky zde soustředěné židovské obyvatelstvo přímo do likvidačních táborů smrti Osvětim, Majdanek, Treblinka, Sobibor, Chelmno a dalších, umístěných v Polsku a na dalších okupovaných územích východní Evropy. Nyní je v prostorách Malé pevnosti zřízen Památník Terezín a objekt je nyní také národní kulturní památkou. Terezínská pevnost se do našich dějin tedy zapsala natrvalo jako místo, kde v období druhé světové války umíraly tisíce nevinných lidí z důvodu svého přesvědčení a nebo dokonce jen pro svůj rasový původ.

Cestovali jsme s dětmi do Terezína a zcela jistě jsme jim připravili zážitek možná i na celý život. Nafotili jsme spoustu fotografií z míst, ze kterých byla cítit děsivá historie našeho národa. Všichni jsme naslouchali skvěle podaným faktům paní průvodkyně i paní učitelky Bernátkové. Pobývali jsme v místech, kde trpěli muži, ženy i děti a vžívali jsme se do jejich situace. Mnohdy nám běhal mráz po zádech, i když venku bylo překrásné slunečné počasí.

Celou akci jsme mohli uskutečnit také díky finanční pomoci  Statutárního města Ostravy, které nám poskytlo grant na tuto akci za což jim patří velký dík!!!

Nakoukněte na fotografie z Terezína a z výstupu na horu Říp, kde jsme se stavili na zpáteční cestě.

Přehled starších článků | Autor: Ing. Jarmila Mertová | Počet přečtení: 1938x


Partneři naší školy


 

Další informace

Partneři naší základní školy Gen. Píky

Přepnout na mobilní verzi

Kontakt

Základní škola Ostrava
Gen. Piky 13A
příspěvková organizace
Ostrava, 702 00

IČ:     709 339 28
DIČ : CZ 709 339 28
IZO:   102 508 119
Tel.:   596 612 102
Fax:   596 637 257
ID datové schránky: 6vqmqrp

sekretariat@zsgepiky.cz
www.zsgepiky.cz
 

Další informace