Halda Ema

17. května 2011

Den Země je den věnovaný Zemi, který se každoročně koná 22. dubna. Tento svátek je ovlivněn původními dny Země, které se konaly při oslavách jarní rovnodennosti, 21. března, a oslavovaly příchod jara. V moderním pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek, upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí, a rozvíjející diskuzi o možných cestách řešení. Historie vyhlášení tohoto dne sahá do roku 1969.

Naše škola každoročně oslavuje Den Země projektovým dnem zaměřeným na propagaci ochrany životního prostředí. Letos jsme tento významný den oslavili výstupem na HALDU EMU- je to ostravská kuželová halda s vrcholem ve výšce okolo 315 m n. m. Nachází se v oblasti Slezské Ostravy na pravém břehu řeky Ostravice.

Tvoří ji miliony tun vytěžené hlušiny z ostravských dolů (rozloha: 82 hektarů, objem: přes 4 mil. m³). Počátky jejího založení pravděpodobně sahají do doby před rokem 1920.[1] Halda stále pracuje, proto z ní vyvěrají bělostné obláčky plynů obsahující zejména oxid siřičitý. Její povrch je neustále zahříván vnitřními procesy – uvnitř hořící haldy dosahuje teplota až 1500 °C. Při této teplotě mj. vznikají vzácné nerosty – porcelanity a jaspisy.

Zápis z výpravy 6.B, 8.A, 8.B, 7.A
Dne 10. 5. za překrásného, jarního, slunečného počasí se vydaly třídy: 6.B,8.A, 8.B,7.A a dva žáci deváté třídy na nejvyšší bod Ostravy -haldu EMA -do výšky 315 m.n.m. (to vše bez kyslíkových přístrojů).
Před cestou, sám pan ředitel, upozornil žáky na bezpečnost a chování během celé akce. Úkolem této malé expedice, (co se týká času a ne počtu zúčastněných), bylo zdokumentování navštíveného místa, pořízení fotografií, zapsání zážitků a nashromáždění různých dokumentů pro vypracování prezentace. Odměnou budou znalosti, dobrá známka a samozřejmě hřejivý pocit nového vědění o svém městě. Pozitiva, kterých si každý vnímavý školák váží a hodnotí.
První zastávkou před dosažením kýžené nadmořské výšky byl Ostravský hrad. Rozkládal se za soutokem řeky Lučiny a Ostravice. Idylické místo k relaxaci a odpočinku. Kamenná moderní hradba z drátěných klecí a lomového kamene se snoubila s opraveným bílým zdivem a klenutou střechou. Z ,,cimbuří,, shlížela na blížící se tlupy poutníků kovaná socha mušketýra. Jak dobové, jak stylové.
Po krátké svačinové přestávce ve stínu hradební stěny had žáků postupoval dál. Stoupali jsme vzhůru po veřejné komunikaci. Náročný výstup dělali obtížnějším projíždějící automobily a ti žáci, kteří mají pocit nesmrtelnosti a nedokázali se držet kraje vozovky. Úspěšně bylo zdoláno úpatí Emy. Stezkou vzhůru mezi listovím stromů za pozorování čoudících otvorů byl zdolán vrchol 315 metrů. Odměnou, jak se tak píše, nám byl vysněný pohled na Ostravu a přilehlé Beskydy. Cesta po šroubovici dolů a už se ubíráme k ZOO. Malá přestávka na svačinu, úpěnlivý pohled na odjíždějící trolejbusy a šlapeme zpět ke škole.
Celkové hodnocení - zdařilá akce.

Zapsal:  Mgr. Luboš Hlaváč
Nakoukněte na fotografie.ze dne 10.5.

Podobnou výpravu podnikla i třída 7. B a zde najdete jejich fotografie.

Přehled starších článků | Autor: Mgr. Luboš Hlaváč, Ing. Jarmila Mertová | Počet přečtení: 2245x