Geovědní naučná exkurze

29. dubna 2013

Naše škola dostala nabídku účastnit se projektu v rámci popularizace vědy ve spolupráci s VŠB v Ostravě. Tato exkurze byla zaměřena  na oblast Moravské brány v okolí Teplic n.Bečvou.

Této exkurze se dne 23.4.2013 zúčastnili vybraní žáci naší školy ze 6., 7, a 8. ročníků. Exkurze probíhala  s odborným výkladem  Doc.R.Grygara, z Institutu geologického inženýrství. Celá exkurzní trasa vedla v oblasti kry Maleníku, který je součástí Moravské brány a začala v městečku Teplice nad Bečvou, které se nachází v krásném údolí řeky Bečvy. Dověděli jsme se, jak vznikala velká údolí, Oderské vrchy, vápencové jeskyně, Hranická propast. Všechny lokality a stanoviště, která jsme navštívili, jsou součástí Národní přírodní rezervace Hůrka.

Dokonce jsme se dověděli, že na celém území, koncem třetihor a začátkem čtvrtohor bylo veliké moře, které později ustoupilo postupným výzdvihem zemské kůry. Jako důkaz jsme si našli mnoho kamínků, které vypadají jako valounky, které  vybíráme  z moře, ale my jsme je našli na poli osetá pšenicí.

Takových zajímavostí jsme se dověděli mnoho.

Tato exkurze byla velmi poučná a zajímavá. Poslední zastavení bylo na hradě Helfštýn , který vznikal již od 14. století z místných dostupných kamenů-hornin.

Některé momentky můžete shlédnout z přiložených fotografií.

Přehled starších článků | Autor: Ing. Eva Glozneková | Počet přečtení: 982x