Exkurze Vysoké Mýto - Hradec Králové

30. dubna 2013

Ve dnech 24. a 25. 4. 2013 zorganizovala naše škola exkurzi žáků druhého stupně do podniku Iveco  se sidlem ve Vysokém Mýtě a do společnosti Petrof   v  Hradci Králové. Tato exkurze je součástí projektu uskutečňovaného v rámci  spolupráce s Evropskou unií. Projekt je zaměřen na podporu technického nadání žáků Základní školy Ostrava, Gen. Píky 13A.

Cílem projektu je zvýšení zájmu o technické obory při výběru středních škol a učilišť, zlepšení manuálních schopností žáků a jejich zvýšení uplatnění na trhu práce. Zapojením se do tohoto projektu reagujeme na aktuální potřeby regionálních podniků a firem, které se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.

Projekt povede ke zvýšení klíčových kompetencí v předmětu pracovní činnosti v souladu se školním vzdělávacím programem. Obsahem našeho projektu je zvýšit zájem žáků ZŠ Ostrava, Gen. Píky 13A, příspěvkové organizace o technické obory a řemesla, zlepšit jejich povědomí o možnostech budoucího uplatnění v MSK. Realizací projektu chceme zvýšit kvalitu počátečního vzdělávání v technické oblasti a řemesel, zlepšit podmínky pro výuku technický oborů

Naše první kroky vedly do podniku IVECO ve Vysokém Mýtě. Iveco Czech Republic, a. s. je česká firma vyrábějící autobusy. Vznikla 1. července 1993 privatizací státního podniku Karosa, jehož název již jako akciová společnost nesla až do konce roku 2006. Roku 1999 se Karosa stala součástí celoevropského holdingu Irisbus. Ten založily firmy Renault (vlastnící Karosu v 90. letech) a Iveco, jenž celý Irisbus v roce 2003 převzalo.  Současný název Iveco Czech Republic je používán od 1. ledna 2007.

V tomto podniku sledovali naši žáci se zájmem celý proces výroby autobusu od řezání rovných karosářských plachů laserovými paprsky pomoci počítačové techniky a  jejich formování do požadovaných tvarů až po vyjetí hotového autobusu z výrobní linky. Výrobou nás provedli bývalí dlouhodobí zaměstnanci Karosy, kteří celou prohlídku komentovali velmi zasvěceným výkladem a našim žákům odpověděli na všechny jejich zvídavé otázky.

Prohlídku strojírenského závodu jsme následně vyměnili za provoz, který můžeme zařadit mezi podniky dřevozpracující. PETROF, spol. s r. o., patří mezi nejvýznamnější evropské výrobce pian. Obchoduje s více než 60 zeměmi světa na pěti kontinentech. Mezi největší odběratele patří Německo, Rusko, Japonsko, Austrálie, Tchaj-wan, Čína a další. Za více než 150 let činnosti již bylo vyrobeno přes 600 000 nástrojů. Rokem 1864 byla započata dlouhá historie vývoje rodinné firmy Antonína Petrofa. Od firmy národního významu rozvinula se do podoby světoznámého výrobce pian.

Také zde měli žáci možnost sledovat, jak z kusů vybraných rovných dřevěných desek a hranolů postupně vzniká dokonalý a ušlechtilý hudební nástroj. Výroba probíhá převážně ručně a každý vyrobený kus je originálem. Provozem nás provedli zaměstnanci firmy a velmi rádi jsme strávili čas také s paní Petrofovou – spolumajitelkou rodinné společnosti. Žáci se během prohlídky a následné besedy ve společenské místnosti dověděli i takové zajímavosti, že cena jednoho klavíru se v podstatě rovná ceně vyrobeného autobusu, jehož výrobu sledovali při předchozí prohlídce. Také přeprava takového hodnotného nástroje přes moře není vůbec jednoduchá. A když zazněly skladby, které na některé z vyrobených nástrojů zahrál jeden z našich šikovných žáků, zatajil se ostatním dech a snad na chvíli zalitovali, že sami nebyli pilnější. A náš malý klavírista po prohlídce celého procesu výroby klavíru sám prohlásil, že vůbec neměl tušení, na jaký nástroj to vlastně hraje. Berme to jako vyjádření velké úcty k takovému dokonalému nástroji.

V rámci naší exkurze si prohlédli žáci provozy strojírenský a dřevozpracující. Projekt je zaměřen na podporu technicky nadaných žáků, na zlepšení jejich manuální schopností a zvýšení uplatnění na trhu práce. Naším záměrem je žáky více aktivně zapojit formou realizace jejich projektů a nenásilnou formou je lépe seznámit s cílovými obory.

Zajímavé fotografie z firmy  Iveco      a    Petrof.

Přehled starších článků | Autor: Mgr. Eva Bernátková | Počet přečtení: 1450x