Exkurze Pila Ostravice

21. září 2013

Jednou z posledních akcí ve školním roce 2012/13 byla exkurze žáků naší školy na Pile Ostravice. I tato exkurze je součástí projektu uskutečňovaného v rámci spolupráce s Evropskou unií. Projekt je zaměřen na podporu technického nadání žáků Základní školy Ostrava, Gen. Píky 13A.
Pila v Ostravici se 100 letou tradicí se nachází v oblasti Moravskoslezských Beskyd. Vyrábí se zde a prodávají obkladové a podlahové palubky, venkovní terasové podlahy, plotové latě. U vybraných profilů délka 3 m! Hoblované výrobky jsou vyráběny na čtyřstranné fréze značky Weinig včetně balení.
V současné době je však výroba na pile pro nerentabilitu pozastavena. Žáci ale i tak měli možnost z blízka si prohlédnout zařízení provozu, který se zabývá zpracováním dřeva. Velmi tajuplně působily podzemní prostory pily s dlouhou historií s masivními trámovými stropy.
Vznik pily v Ostravici
Historie a tradice pilařské výroby v Ostravici mají svůj původ kolem roku 1845 až 1850. V těch letech byly na katastru obce postaveny dvě pily. Měly jednoduchá zařízení. Vodní kolo s náhonem, dřevěnou rámovou pilu a ruční pily na krácení kulatiny. Pro pily se stala silnou konkurencí první velká arcibiskupská pila s vodním pohonem, postavena v roce 1855 za řekou proti prostoru dnešního provozu. V roce 1857 je tato pila povodni zničena.
V letech 1858 a 1859 je vybudována pila nová. Pod Osmeckým mostem je zřízen splav, vodní náhon k dopravě kulatiny a k vlastnímu pohonu provozu. Doprava kulatiny vodním náhonem byla provozována až do roku 1890. S růstem průmyslu na severní Moravě roste počet obyvatelstva, vzrůstá i spotřeba dříví jak důlního, tak stavebního.
Pro pilařství v Beskydech, zejména od roku 1908 po výstavbě železniční dráhy z Frýdlantu nad Ostravicí do Bílé se vytváří výhodné podmínky. Arcibiskupská správa v zájmu zvýšení zisku provoz pily modernizovala. V roce 1895 je pila přebudována z vodního na parní pohon a je zřízeno elektrické osvětlení provozu. Pilařská výroba zapouští v Ostravici pevně své kořeny. Možnosti dalších zisků vedou správu arcibiskupských statků v roce 1908 k rozhodnutí postavit nový pilařský provoz v místě, kde stojí dodnes. A tak se v Ostravici začíná budovat na tehdejší dobu moderně vybavený pilařský provoz s parním pohonem, vlečkou pro kulatinu i řezivo. Pilnice je vybavena 5 rámovými pilami z Královopolských strojíren v Brně, jednou okružní pilou, čtyřstrannou hoblovačkou a dvěma kyvadlovými pilami. Je rovněž postavena zámečnická a stolařská dílna. Provoz je zahájen v roce 1910. A tento rok je také uznáván jako rok vzniku pilařského provozu v Ostravici.
Fotografie ZDE.
Přehled starších článků | Autor: Mgr. Eva Bernátková | Počet přečtení: 1373x