Exkurze do dřevařských podniků Jihočeského kraje

20. května 2014

Popularizace technických oborů a řemesel prostřednictvím interaktivní výuky žáků

OP vzdělávání pro konkurenceschopnost CZ.1.07/1.1.24/01.0101

Zahájení projektu: 1. 7. 2012
Ukončení projektu: 30.6. 2014

Tento projekt je spolufinancován z EVROPSKÝCH SOCIÁLNÍCH FONDŮ.

14. a 15. 5. 2014 se uskutečnila další akce jmenovaného projektu, jehož cílem je zvýšit zájem našich žáků o výrobní obory.
Tentokrát jsme navštívili podnik Jitona a.s. Jihočeské dřevařské závody v Třebíči a závod Impregnace v Soběslavi.
Závod JITONA vyrábí dřevěný nábytek z masivu, dýhové laťovky nebo jejich kombinace. Je zde soustředěna výroba masivních a částečně masivních ložnic, obývacích pokojů a jídelen. Krásný nábytek z Třebíče si spolu s tuzemskými zákazníky oblíbili především odběratelé z Německa.
Impregnační závod v Soběslavi má dlouholetou tradici. V Evropě na počátku minulého století došlo k prudkému rozvoji telegrafních sítí a železničních drah. Postupně s vývojem impregnace byly nahrazovány impregnační látky a zaváděny modernější a účinnější technologie. Namáhavá ruční práce při manipulaci s materiálem byla postupně mechanizována. V provozu jsou tři impregnační kotle na vodou rozpustné impregnační látky a jeden na impregnaci olejem. Celá technologie manipulace sloupů a pražců je řešena jeřábovou technikou. Dnes se v podniku impregnují železniční pražce, elektrické sloupy, které se vyvážejí především do Saudské Arábie a palisády.

Fotky zde.
Přehled starších článků | Autor: Mgr.Eva Bernátková | Počet přečtení: 904x